Međutim, prema nedavnim istraživanjima, punomasni mliječni proizvodi možda nisu tako nezdravi kao što se mislilo.
Pregled studija iz 2023. zaključio je da je sir “bogat nutrijentima” i da ima “neutralne do umjerene koristi za ljudsko zdravlje”.
„Iako sadrži zasićene masti, sir sadrži korisne nutrijente poput proteina i kalcijuma “, kaže dijetetičarka Natalie Rizo za Today.
Na primjer, kriška čedara sadrži pet grama zasićenih masti, ali i sedam grama proteina i daje 14% preporučene dnevne vrijednosti kalcija. Osim toga, sir sadrži vitamine A i B. Koji sir je najzdraviji?
“Rekao bih da je najzdraviji izbor svježi sir . Sadrži manje zasićenih masti i više proteina od većine drugih sireva”, napominje Rizzo.
Pola šolje malomasnog svježeg sira ima:
90 kalorija
12 grama proteina
2,5 grama masti
5 grama ugljenih hidrata
125 miligrama kalcijuma (10% dnevne vrijednosti)
Na drugom mjestu su meki sirevi poput rikote ili mocarele, koji se prave od nemasnog ili obranog mlijeka, pa imaju manje zasićenih masti i općenito su zdraviji.
„Tvrdi sirevi poput parmezana, čedara i švicarskog prirodno imaju manje laktoze, tako da bi ljudi s intolerancijom na laktozu mogli imati koristi od odabira tih proizvoda.
Općenito, bilo koji sir je dobar u umjerenim količinama, a nutritivni sadržaj se neznatno razlikuje od sorte“, kaže Rizzo.