Za osobe koje žive s dijabetesom, vjerojatno je da su u prošlosti imale povišenu razinu šećera u krvi. Ovo stanje, poznato kao hiperglikemija, povezano je sa specifičnim simptomima na koje treba obratiti pozornost, osobito ako se susrećete s poteškoćama s mokrenjem. NHS naglašava važnost razlikovanja hiperglikemije i hipoglikemije.

Hipoglikemija može utjecati na trudnice s dijagnosticiranim dijabetesom tipa 1 ili tipa 2; međutim, može se manifestirati i kod osoba bez dijabetesa, često nakon nedavnog srčanog ili moždanog udara. Istaknuti simptom hiperglikemije je intenzivan osjećaj žeđi u kombinaciji sa suhim ustima. Dodatni potencijalni znakovi uključuju zamagljen vid, umor, neočekivani gubitak težine i gastrointestinalnu nelagodu ili mučninu.
Kako je navedeno od strane NHS-a, potrebno je obratiti pozornost na dva glavna simptoma prilikom korištenja zahoda. Povišene razine šećera u krvi dovode do oslobađanja tekućine iz stanica, što zatim povećava volumen tekućine koju bubrezi moraju filtrirati, što dovodi do pojačanog nagona za mokrenjem. Osim toga, potreba za ustajanjem tijekom noći radi pražnjenja crijeva sugerira da se bubrezi možda bore s eliminacijom urina, što je stanje koje također može značiti prisutnost dijabetesa.
Infekcije mokraćnog sustava, koje uključuju stanja kao što su soor i infekcije mokraćnog mjehura, često pogađaju osobe s povišenom razinom šećera u krvi. Dok identificiranje infekcije ponekad može biti teško, potrebno je pratiti nekoliko ključnih simptoma. Znakovi uključujući osjećaj peckanja tijekom mokrenja i prisutnost zamućenog urina mogu značiti infekciju. Osim toga, otkrivanje krvi u urinu služi kao kritičan znak upozorenja na ovaj problem, naglašavajući važnost savjetovanja s liječnikom nakon njezina opažanja. Što predstavlja optimalnu razinu šećera u krvi?
Osobama s dijagnosticiranim dijabetesom savjetuje se da prate razinu šećera u krvi; za one u ovoj kategoriji, nabava kućnog uređaja za nadzor može biti praktičan izbor. Ovaj instrument daje prosječnu razinu šećera u krvi, poznatu kao razina HbA1c. Iako se razine mogu razlikovati među pojedincima, NHS preporučuje da pojedinci koji prate svoje razine kod kuće teže tipičnom rasponu od 4 do 7 mmol/l prije obroka i ispod 8,5 do 9 mmol/l dva sata nakon obroka.
Standardni cilj za HbA1c, procijenjen na tromjesečnoj osnovi, je održavanje razine ispod 48 mmol/mol (ekvivalentno 6,5% u prethodnom sustavu mjerenja). Ako ste zabrinuti u vezi sa svojim simptomima, savjetuje se da se obratite svom liječniku opće prakse. U hitnim slučajevima nužno je nazvati 911 ili otići do najbliže medicinske ustanove.